وبلاگ شخصی علی پیروزمند

اینجا بازتابی‌ از دغدغه‌مندیها، مطالعات و تأملات من، در باب سیاست، جامعه و زندگی است.

حجابی که از مریخ نازل شد!

چند سالیست که بحث حجاب و پوشش در اوج خود قرار دارد. مذهبیون از طرفی دفاع، و عده‌ای ابراز انزجار میکنند نسبت به این موضوع.  بنده این دیدگاه را دارم که اگر بخواهیم منتقد یک امر و رویه باشیم مسلط بودن به آن از کلیدی ترین نیاز های یک محقق، معترض و مدافع است. فلذا در هر موضعی که قرار دارید لازم است بدانید محدود بودن نگاهتان صرفا به همین 40 سالِ جمهوری اسلامی کمی ساده‌انگارانه و عامیانه است.

.

همانطور که میدانید کشور ایران دارای تاریخچه‌ای کهن و تازیخی متمدن است و در مقایسه با سایر کشور هایی که متاسفانه از سوی مردمان کشور ما بعنوان الگو پذیرفته شده‌اند بسیار باشکوه تر و سرافراز تر است. پس لازم و بدیهیست که ما هر کنش و فرهنگ و عادتی را فرا تر از جهان معاصر در تاریخ و صده های گذشته فرهنگ کشورمان جست‌و جو کنیم.

اولین گروه و تمدن در ایران باستان توسط ماد ها شکل گرفت که کتاب «پوشاک باستانی ایرانیان» دربارهٔ پوشش زنان در دوران مادها با تکیه بر نقوش برجستهٔ برجا مانده می‌گوید:

پوشاک زنان آن دوران از دید شکل با پوشاک مردان یکسان است. در ادامه دربارهٔ آن نقوش چنین می‌نویسد:«مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می‌شوند. به نظر می‌رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده‌اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.

 تصویری که شاهد آن هستید بازسازی پوشش زنان و مردان ایرانی در دوران هخامنشی است. 

در نظر داشته باشید که هخامنشیان 570 سال پیش از میلاد مسیح فرمانروای ایران بوده‌اند و این پوشش زیبنده و فاخر میتواند مایه افتخار هر تمدنی باشد که متاسفانه اکنون به آن توجهی نمیشود یا به واسطه برخی تند روی‌‌ها و فشار ها بیشتر دیدگاه ها به آن از موضع تنفر و  بیزاری است تا افتخار.

اگر بخواهیم به مسئله پوشش در تمامی سلسله های حاکم بر ایران بپردازیم و تصاویر را بررسی کنیم کمی زمانبر و طولانی خواهد شد که در مقال ابن پست نمیگنجد. اما بطور خلاصه و در جمع بندی میتوان اینگونه بیان کرد که: پیراهن‌هایی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین‌دار و عموما یقه راست. سپس پیراهن دیگری داشته‌اند که روی اولی می‌پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمناً یقه باز بوده‌است. دستمال هایی بر روی سر (این دستمال ها جنبه اقلیمی برای محفظت از مو ها استفاده میشده) و طبقات فاخر تر جامعه از تاج هایی فلزی نیز استفاده میکرده‌اند.

 • هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان (سلسله های پیش از اسلام و جمعا حدود 1222سال حکومت بر ایران زمین)
 • امویان، عباسیان، طاهریان، علویان، آل بویه،آل زیار، صفاریان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، مغولان، ایلخانان، سربداران، تیموریان، قراقویونلو‌ها، آق‌قویونلوها، صفویان، افشاریان، زندیه، قاجاریه، پهلوی ( سلسله‌های پس از ورود اسلام، جمعا حدود 1325 سال حکومت بر ایران)

در ایران باستان و با مشاهده‌ی اثار از زمان هخامنشیان تا به ساسانیان میتوان دریافت که پوشش کامل در مردان و زنان کاملا مرسوم بوده و سابقه‌ای دیرینه دارد.  قوام‌الدین وشنوی در نقل حمله‌ی عمر به ایران، مینویسد: 

هنگامی  که سه تن از دختران کسری (شاهنشاه ساسانی)  با  ثروت فراوانی از  اموال آنها را  نزد عمر آوردند  شاهزادگان ایرانی  را  برابر عمر درحالی که با  پوشش ونقاب چهره ی خود را  پوشانده بودند  واداشتند

 عمر دستور داد با آوازی  بلند روی آنان  فریاد کشند که  پوشش از چهره برگیرند تا مسلمانان  آنها را  ببینند وخریداران بیشتری  با پول  زیادتری  پیدا شوند  .

  دوشیزگان ایرانی از برهنه کردن صورت خود داری کردند ویک مشت به سینه  نماینده  عمر زدند وآنان رااز خود دور ساختند عمر خشمناک شد و خواست با  تازیانه آنان را بیازارد . در آن حال شاهزادگان  می گریستند . درهمین زمان...

در متن فوق به خوبی میتوان دریافت که ایرانیان در هنگام حمله اعراب از چه پوشش کاملی برخوردار بوده اند .

و اکنون نیز چند تصویر از پوشش زنان و مردان در غرب که توجه به آن خالی از لطف نیست.

  


حال که تا به اینجا مطالعه کرده اید شما را به اندکی تفکر دعوت میکنم. با در نظر گرفتن چنین پیشینه‌ای به آسانی میتوان دریافت که اغلب پوشش فعلی بانوان ایرانی ریشه در فرهنگ و تمدن ما دارد. در نظر داشته باشید که مردم ما در دوران شاهنشاهی از کشف حجاب ناراضی بودند و دست به اعتراض زدند نسبت به این موضوع! پس چه شد که به وضعیت فعلی رسیدیم؟ در ریشه یابی این مسئله، با کنار هم چیدن گذشته، و اینروزهایمان، با تماشای تغییرات غرب نسبت به اکنون و تغییرات ایران در همین چند سال گذشته تا به کنون به آسانی میتوان دریافت که پوشش خیلی زیاد سختگیر و دست و پا گیر نشده. هرچند که حجاب فعلی(استفاده از روسری) به این شکل در گذشته نبوده اما با در نظر گرفتن نیاز فعلی و میل کنونی جامعه و میزان آزادی که خواهانش هستند تنها نتیجه‌ای که توانستم از این امر بگیرم این بود که ما در طول دهه های گذشته تا کنون بسیار زیاد تحت تاثیر رسانه بوده و هستیم. به شکلی که اکنون حتی پوشش مرسوم در کل تاریخ کشورمان تا به اکنون برایمان سخت و عذاب آور شده. ارزشمند شدن برهنگی در مقابل وقاحتی که گذشته داشت سخت و تعجب آور است. واقعا چه شد که مردم خواهان حجاب 57 اکنون از آن بیزارند؟

...

پ.ن: بنده حامی حجاب اجباری نیستم صرفا در این پست پرداختیم به مسئله پوشش در ایران باستان تا به اکنون، تا به شما بیان کنم که حجاب فعلی موضوعی شاخ و دم دار، آنچنان تحمیلی و  از مریخ آمده، نیست و صرفا نتیجه و پاسخ منطقی تاریخ به بشر است. در آینده نگاهی خواهیم داشت به فراز و نشیب های حجاب و پوشش در جمهوری اسلامی از اغاز تا به اکنون!

اگر خدا بخواهد ادامه دارد...

 • وب جدید مبارک باشه 

  میخواستم ببینم چرا خزعبلا وی فعال نیست که لینج اینجارو دیدم عالیه  علیجان انشالا که همینقد مفید پیش بری. از مسائل روز و اتفاقاتی مث همون تغییر جنسیت فروتن که آپدیتن اگه بنویسی من استقبال میکنم و پروپاقرص آماده خوندنم😬💐🙏

  پاسخ:
  مسرسی، ممنونم. آره اتفاقا توی اون وب هم پستی گذاشتم مبنی بر اینکه دیگه فعالیت نخواهم داشت.
  مرسی، چرا که نه. شما اگر بخونی منم استقبال خواهم کرد از این موضوع! تا باشه شما باشی :))))
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">